poniedziałek, 1 grudnia 2008

Eivør


[foto: portal.fo]

Wiele bym dał, by tamtego dnia być niebieskawym zamszem Jej kozaczka, fikuśnym wzorem na Jej prawej skarpetce albo zakurzonym fragmentem membrany Jej bendira. Wróć – bendir został na pawlaczu w domu, trzy przecznice dalej. Na koncert w przedszkolu w Jej rodzinnej osadzie Syðrugøta zabrała jedynie sfatygowaną gitarę i książkę, którą pożyczyła szmat czasu temu od pracującej tu przyjaciółki. – To nieprzyzwoite, mam nadzieję, że Heiðrun zrozumie moje roztargnienie – przemknęło Jej przez myśl, zanim weszła od strony zatoki do podłużnego budynku przedszkola.
W jasnej, schludnej sali z widokiem na posępny fiord usiadła na podwyższonym krześle i przez chwilę obserwowała nieco przejęte dzieci. Wzięła ostatni łyk herbaty, gdy mały Fríði wybiegł z impetem z jadalni, podleciał w radosnych podskokach do zaimprowizowanej sceny i wykrzyknął: – Moja siostra też ma takie fajne włosy!

„Eivør Pálsdóttir zaczęła śpiewać zanim na dobre nauczyła się chodzić i dziś – wiele lat później – wciąż lepiej wychodzi jej nucenie niż dreptanie” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej najbardziej rozpoznawalnej farerskiej wokalistki. „Głos Eivør jest jak krajobraz Wysp Owczych – prowadzi nas przez strome wybrzeża, wspina się na tajemnicze szczyty, po czym opada, niczym szemrzący strumień. W jednej minucie jej śpiew może być letnią bryzą lub huczącym spienionymi kaskadami sztormem, pełnym pasji i emocji”.

Eivør wydała pięć solowych albumów (ostatni ukazał się w 2007 roku w dwóch wersjach językowych – angielskiej, „Human Child” i farerskiej, „Mannabarn”). W wieku 12 lat zwiedziła Europę jako solistka farerskiego chóru. Później koncertowała w wielu zakątkach świata (m.in. w Kanadzie, Japonii, Estonii i na Grenlandii), skomponowała muzykę do islandzkiego przedstawienia teatralnego „Úlfhamssaga”, wystąpiła w farerskiej operze „Firra”, studiowała muzykę klasyczną i jazz w Reykjaviku, ma na koncie współpracę z farerską orkiestrą symfoniczną i duńskim big bandem radiowym, zdobyła kilka prestiżowych nagród fonograficznych w Danii, Islandii i ojczyźnie. Jest pierwszą osobą na Wyspach Owczych, która została odznaczona tytułem Farerczyka Roku (wyróżnienie przyznano 9 lutego 2004). Jako nastolatka śpiewała w rockowym zespole Clickhaze i etno-jazzowej grupie Yggdrasil. Nagrywa utwory w języku farerskim, islandzkim, angielskim i szwedzkim. W trakcie święta Ólavsøka 2007, przez kilkanaście minut podróżowała po Tórshavn jednym samochodem z polskim piłkarzem Andrzejem Stretowiczem i jego rodziną :)

www.myspace.com/eivorpalsdottir

Brak komentarzy: