niedziela, 3 sierpnia 2008

Bohater trudu pływackiego
[foto: portal.fo]

Naród farerski ma nowego herosa! Nazywa się Pál Joensen, przyszedł na świat 10 grudnia 1990 roku, mieszka w miejscowości Vágur na Suðuroy i jest pływackim geniuszem, trzykrotnym czempionem juniorskich Mistrzostw Europy.
Popisy Pála na basenie w Belgradzie rozpoczęły się w środę, 30 lipca, gdy odpłynął rywalom w finale na 400 m. Dzień później zwyciężył na dystansie 1500 m, a w sobotę wyłowił trzeci złoty medal, deklasując przeciwników w rywalizacji na 800 m. W tym ostatnim wyścigu (wszystkie stylem dowolnym) poprawił młodzieżowy rekord Europy, docierając do mety w czasie 7:56.90s. Co ciekawe, poprzednim rekordzistą był Polak – Maciej Hreniak, który rok temu wyśrubował w Antwerpii wynik 8:01.89s.
Premier Wysp Owczych, Jóannes Eidesgaard, w liście gratulacyjnym podkreślił, że wyczyn Pála to największy sukces w historii farerskiego sportu. Futbolowa reprezentacja, która osiemnaście lat temu sensacyjnie pokonała Austrię, ma wspaniałego spadkobiercę. Brawo Pál!

2 komentarze:

Karol pisze...

Marcin, jesteś szalencem. Kiedy idziemy na rower?

Viltharis pisze...

No, jak wiesz nie wiedziałem o tym panu, ale ja nie interesuję się zbytnio pływactwem. Niemniej to faktycznie chluba Wysp Owczych. :D