środa, 17 grudnia 2008

Notką służę, Tóroddurze!


Tóroddur Poulsen został nominowany do Literackiej Nagrody Rady Nordyckiej, która od 1962 roku przyznawana jest pisarzom i poetom tworzącym w języku duńskim, fińskim, norweskim, szwedzkim, islandzkim, farerskim i saamskim. Do konkursu zakwalifikowano jego tomik poezji „Rot”. Wynik ogłoszony zostanie 3 kwietnia 2009 na gali w Kopenhadze.

Dla Tóroddura to już czwarta nominacja do tego prestiżowego wyróżnienia. W 2005 nominowany był jego zbiorek "Eygnamørk", w 2002 "Blódroyndir", zaś w 1996 "Reglur" – bez sukcesów.

Artyści z Wysp Owczych zdobywali Literacką Nagrodę Rady Nordyckiej dwa razy. W 1965 laureatem został William Heinesen za powieść „Det gode håb” (polskie tłumaczenie – „Wyspy dobrej nadziei” – ukazało się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1974 roku w przekładzie Andrzeja Kołaczkowskiego), natomiast w 1986 główną nagrodę uczcił solidnym kęsem skerpikjøta Rói Patursson, którego wyróżniono za „Likasum” (tomik poezji).

Tóroddur Poulsen ma 51 lat, urodził się w Tórshavn. Od 1984 roku publikuje co najmniej jedną książkę rocznie, wydał kilka albumów muzycznych, jest malarzem i autorem tekstów piosenek (jego wersy nucił choćby Kári Sverrisson). Przez farerskie środowisko artystyczne uznawany za samotnika i introwertyka, ochrzczony mianem „black punkt poet”, otrzymał etykietkę subtelnego anarchisty (jadę koślawym tłumaczeniem tego, co udało się wyguglać, ewentualne zakłamania biorę na swoje plecy).
W tym roku ukazał się film wybitnej farerskiej reżyserki Katrin Ottarsdóttir, traktujący o życiu i twórczości Tóroddura. Zwiastun „Ein regla um dagin má vera nokk!” można podejrzeć tutaj – http://www.youtube.com/watch?v=PZVxUBX_taA . Jeden z Tóroddurowych wierszy w tłumaczeniu na angielski skrył się zaś tu - http://www.lyrikwelt.de/gedichte/poulsentoroddurg1.htm

PS. Na stronie małej duńskiej oficyny wydawniczej „Politisk revy” Poulsen stoi w katalogu obok Egona Bondy’ego, co wróży pysznie. O ile ktokolwiek kiedykolwiek przełoży go na polski...

1 komentarz:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.